Viete, že zo žaluďov sa dá pripraviť chutná a veľmi výživná múka?

Silu žaluďov poznali už naši predkovia, ktorí z nich najčastejšie vyrábali múku.
Žaluďová múka bola v minulosti oceňovaná hlavne v dobách nedostatku, keď bol obmedzený prísun iných potravín. Vtedy sa používala ako výživná potravina, ktorá našim predkom pomáhala  prežiť vo veľmi tvrdých podmienkach.
 
Žaluďová múka je v porovnání so pšeničnou múkou niekoľkonásobne bohatšia 
  • na draslík, vápnik, horčík a vlákninu,
  • je významným zdrojom vitamínu B,
  • je bezlepková. 

Viete, že žaluďovú múku si môžete pripraviť aj sami doma?

Poďme teda na to.
 
Žalude očistíme, je to príjemná relaxačná činnosť. 
Očistené žalude zalejeme horúcou vodou a pridáme polievkovú lyžicu sódy bikarbóny (v minulosti sa na to používal popoľ z listnatých stromov, v dnešnej dobe však skôr nájdeme doma sódu bikarbónu). Necháme cez noc namočené a ráno scedíme.
Tento postup zalievania horúcou vodou, premývania žaludov a pridávania sódy opakujeme minimálne 4 dni –  až kým žalude stratia horkosť.
Žalude majú veľa tanínov, ktoré majú za následok ich horkú až trpkú chuť. Tú ale zo žaluďov dostaneme práve opakovaným premývaním. Sóda bikarbóna nám proces urýchli. Ukazovateľ je aj voda, je čoraz menej čierna.  Nebojte sa žalude aj vyskúšať.
 

Keď už nebudú horké, môžeme ich scediť a rozmixovať bez vody v mixéri. Následne ich dáme sušiť buď do rúry alebo do sušičky na 50 stupňov. Keď je žaluďová zmes suchá, rozmixujeme ju ešte raz do jemnej múky buď vo výkonnejšom mixéri alebo v mlynčeku na obilie.

Žaluďovú múku je najlepšie pridávať v pomere 1:3 so pšeničnou, či špaldovou múkou do cesta na chlieb, žemle, koláčiky a iné pečivo, kde pridáva zaujímavú orieškovú chuť a nutričnú hodnotu. Žaluďovú múku môžeme pridať aj  do zeleninových fašírok, zemiakových placiek, či omeliet. Do zemiakových placiek stačí k 2/3 podielu nastrúhaných zemiakov pridať 1/3 žaluďovej múky. Jej chuť tiež vynikne v perníčkoch, či sladkom pečive. Dá sa s ňou v kuchyni krásne experimentovať.

Verím, že mnohí z vás sa pustia do výroby tejto chutnej a zdravej múky. 
 
Postup je trošku zdĺhavejší, ale nadšenie z výroby vlastnej múky je neopísateľné.
 
Pre všetkých  milovníkov sebestačnosti je to to pravé orechové, či žaluďové?  

Kniha Divoké Jedlé Rastliny

To všetko aj viac nájdete tiež v mojej pripravovanej knižke (už trvá zalamovanie knihy). Keď to nechcete zmeškať, prihláste sa na odber noviniek alebo napíšte na info@divoke.sk.

Keď chcete podporiť vydanie knihy, tu nájdete zoznam bylinkových výrobkov, ktoré dostanete ako darček za finančnú podporu.

Bartek Dobrodej Krzewiński