top of page

Zlatý dážď - jedlý či jedovatý?

Updated: Mar 28

Na internete nájdete, že zlatý dážď je jedlý, inde zasa, že je to jedna z najjedovatejších rastlín - prečo taký veľký rozdiel??
Jedovatý štedrec je strom (foto: CC BY-SA 2.00)

Problém je v tom, že na Slovensku sa pojmom „zlatý dážď“ označujú dva druhy - bežne tak volajú zlatovku (CZ zlatice, ľudovo: zlatý déšť, Forsythia, - dva až tri metre vysoký na žlto kvitnúci opadavý krík, ktorý zakvitá ako jeden z prvých už v marci a apríli), no ako pravý zlatý dážď sa označuje tiež štedrec ovisnutý (CZ štědřenec odvislý, Laburnum anagyroides). Štedrec sa volá zlatý dážď vo viacerých jazykoch: ang. golden rain, nem. Goldregen. Štedrec je jedna z najjedovatejších rastlín, ktoré sa u nás pestujú, podľa dr. Kresánka môže človeka zabiť už požitie piatich kvietkov. Zrejme preto sa vysádza len zriedkavo a málokto ho pozná.


Žiaľ, keďže sa jedna aj druhá rastlina ľudovo volá tak isto a v novinách a na internete sa objavili články, že zlatý dážď je prudko jedovatý, ľudia si začali myslieť, že je prudko jedovatá práve zlatovka.Jedovatý štedrec ovisnutý

To spôsobilo, že sa pre zlatovku skončili jej „zlaté časy” a ľudia ju v strachu, že sa môžu ich deti otráviť, začali pred domami, v školách, škôlkach a na verejných miestach vypilovať. Je to veľká škoda, pretože zlatovka nielenže nie je jedovatá, ale je jedlá a dokonca veľmi liečivá. Rastie v školách, škôlkach a na detských ihriskách po celom svete a nikde neboli zaznamenané žiadne otravy.


Zlatovku si so štedrecom nemôžete pomýliť, vyzerajú úplne inak. Štedrec je päť až trinásť metrov vysoký strom, ktorý kvitne od apríla do júna, keď už má na vetvičkách vyvinuté zelené trojdielne listy. Začína kvitnúť väčšinou, keď už zlatovka odkvitne. Štedrec patrí do čeľade bôbovitých, to znamená, že má celkom iné kvety - vyzerajú ako agát (CZ akát, Robinia, s. XXX), no sú žlté a v porovnaní s jedlými kvetmi agátu prudko jedovaté.


Využitie


smoothies zo zlatým dážďom a koreňom púpavy

Kvety zlatovky môžeme jesť aj surové, vyzerajú krásne v šalátoch a na chlebíku. Dávajú sa aj do smoothies a robia sa z nich sirupy a želé. Niektorí ich pridávajú do palacinkového cesta či do koláčov. Môžeme ich tiež použiť na dekoráciu rozličných jedál, určite to všetkých prekvapí. Ich chuť na surovo sa dosť líši, väčšinou sú horké, závisí to od kultivaru a času zberu. Keď máme šťastie a je v nich nektár, prekvapia nás svojou sladkosťou. Viackrát som našiel kultivary, ktoré boli len jemne horké a chutné. Zdá sa mi tiež, že staršie kvety už nie sú také horké, ako tie mladé.

čaj z kvetov zlatého dážďa

Môžeme z nich spraviť krásne žltý, liečivý čaj - ten už horký nebude. Čaje si môžeme pripraviť aj zo sušených kvetov zlatovky. V zime to iste oceníte. Sušené žlté kvety vyzerajú krásne aj v čajových zmesiach.Jedlé sú podľa niekoľkých zdrojov aj surové alebo uvarené mladé listy. Ďalšie zdroje zasa upozorňujú, že listy zlatovky môžu byť mierne toxické. Vedecké výskumy na potkanoch však ukázali, že konzumácia listov zlatovky je aj vo veľkých množstvách bezpečná. Mňa osobne neoslovili. Sú veľmi horké, takže som ich do svojho jedálnička nezaradil.
Recepty pre inšpiráciu

(väčšina receptov je na poľských stránkach, keďže v poslednej dobe zlatý dážď stal sa tam veľkou inšpiráciou pre kvetných gurmánov)


zelený šalát zo zlatým dážďom


recept na smoothie zo zlatým dážďom


šalát z jarných kvetov


palacinky zo zlatým dážďom


a po anglicky:


sirup zo zlatého dážďa


palacinky zo zlatého dážďa
Zloženie

Kvety obsahujú asi 1% rutínu (niektoré druhy či kultivary až do 4%), to je vo svete rastlín naozaj jedinečné (pre porovnanie, pohánka ktorá je v našej strave známa ako najlepší zdroj rutínu, obsahuje 0,02% tejto látky). Okrem toho majú kvety zlatovky tiež vysoký obsah kvercetínu, antokyánov (napr. kyanidínu galaktozidu, kyanidínu glukozidu, kyanidínu rutinozidu), triterpénových saponínov, fenolových kyselín (kyseliny chinovej, kávovej, p-kumarovej), lignanov (pinorezinolu), koniferylalkoholov, vitamínu C a ďalších látok.


Liečivé účinky

V bylinkárstve sa používa kvet, ktorý treba sušiť pri teplote do 40 °C a skladovať na tmavom mieste. Zlatovka pomáha znížiť hladinu cukru v krvi a má protizápalové, upokojujúce a antialergické účinky. Pre veľmi vysoký obsah rutínu pijú niektorí čaje zo zlatovky ako alternatívu známeho lieku obsahujúceho práve túto látku v kombinácii s vitamínom C. Rutín pôsobí priaznivo najmä na cievy, lieči krehké krvné kapiláry a zvyšuje pružnosť krvných stien. Má antioxidačné účinky a spomaľuje oxidáciu vitamínu C, čím predlžuje v organizme jeho účinok. Znižuje tiež LDL cholesterol.


V kozmetike sa skôr používajú extrakty z plodov zlatovky, pretože odďaľujú proces starnutia - stabilizujú totiž štruktúru kolagénu a elastických vlákien. Naparovanie nad vývarom zo zlatovky nám pomôže pri problémoch s alergiou, pri zápale spojiviek môžeme zas čajom z nej premývať oči.
To všetko aj viac nájdete tiež v mojej pripravovanej knižke, predpokladaný dátum vydania je rok 2023 (už trvá zalamovanie knihy).


Chcete sa dozvedieť viac o divokých jedlých rastlinách?


Chcete sa naučiť co všetko jedlé nájdeme v apríli a máji na mojom praktickom kurze?Pozývam Vás na moje kurzy po celom Slovenskuhttps://www.divoke.sk/podujatiaBartek Dobrodej Krzewiński

10,348 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page