top of page

Čaje a maceráty z ihličia

Updated: Mar 28


Milujem čaje a maceráty z ihličia!

Na čaje a maceráty môžeme použiť všetky druhy borovíc, smrekov a smrekovcov a takisto jedľu či duglasku. Liečivé a plné vitamínu C sú aj čaje z tuje západnej, tujovca východného a z ďalších ihličnatých rastlín pestovaných na záhradkách. Len pozor, čaj z tuje a tujovca sa neodporúča piť v tehotenstve. Najviac zo všetkých vyššie spomenutých druhov mi chutí čaj s duglasky, jeho ihličnatá vôňa je doplnená silnou citrusovou arómou, je vynikajúci!


plný batoh ihličia

Intenzita macerátu zavisí od množstva ihličia - ja mám radšej silné maceráty - dávam veľa ihličia, moja žena uprednostňuje slabšie maceráty, dáva menej ihličia a tiež kratšie maceruje. Dá sa s tým pekne doma čarovať. :)Čaj z duglasky tisolistej mám najradšej!

Maceráty najradšej pripravujem z borovicovej čečiny, lebo éterické oleje zo smreku sa veľmi slabo uvoľňujú v studenej vode. Na macerát dávam cele vetvičky s ihličím (zvyknem ich dať naozaj veľa, mám rád silné maceráty) na pár hodín až jeden deň do studenej alebo vlažnej vody. Keď macerát vypijem, postupne do nádoby prilievam ďalšiu vodu. Jednu čečinu používam 2 až 3 dni, potom ju vymením alebo z nej spravím čaj (nie všetky látky sa totiž uvoľnia v studenej vode). Na maceráty a čaje nemusíme používať len mladé výhonky, pokojne to môže byť aj staršie ihličie, dokonca v zime máju najviac vitamínu C. Maceráty a čaje z ihličia si teda môžeme pripravovať po celý rok.Zaujímavé je, že pri ihličnatých stromoch sa vitamín C tepelným spracovaním nestráca, práve naopak – 5 min. varenie pomáha vypustiť kyselinu askorbovú do vody. Smrekové ihličie má na 100 g až 175 až 400 mg kyseliny askorbovej. Po šípkach a rakytníku je teda smrek v zime asi najväčším zdrojom vitamínu C. Vitamín C je jedným z najsilnejších antioxidantov. Pomáha takmer pri každom zápale či chorobe, píšu sa o ňom celé knižky.


Na záver mám jednu vtipnú spomienku s duglaskou tisolistou. Keď bola moja žena prvýkrát na mojom kurze (ešte sme neboli zobratí), ukazoval som duglasky všetkých účastníkom. Moja žena nepočula slovo duglasky, ale duch lásky. Bola teda tým miestom veľmi očarená. :)

Viac podobných informácii nájdete v mojej pripravovanej knižke a kurzoch na jar.Viac na:

divoke.sk/podujatia


Bartek Dobrodej Krzewiński


4,777 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page