Čo sú tinktúry?

Tinktúry sú alkoholové extrakty z bylín. Alkohol pomáha uskladniť a konzervovať účinné látky na mnoho rokov. Tinktúra pripravovaná z čerstvých bylín častokrát umožňuje vyextrahovanie takých liečivých látok, ktoré sa sušením strácajú. V bylinkách nájdeme aj veľa liečivých látok nerozpustných vo vode (takže ich nenájdeme v čaji), ale rozpustných práve v alkohole alebo v oleji. Sú tiež látky, ktoré sa nestihnú uvoľniť z bylín, keď z nich robíme čaj alebo keď ich zjeme, no pri macerácii v alkohole sa uvoľnia a vďaka tomu sa dostanú do nášho tela. Tinktúra pomáha obísť trávenie a učinné látky sú rýchlo vstrebávané. No a samozrejme je to oveľa jednoduchšia a rýchlejšia forma použitia ako čaj.Tinktúry sú alkoholové extrakty z bylín. Alkohol pomáha uskladniť a konzervovať účinné látky na mnoho rokov. Tinktúra pripravovaná z čerstvých bylín častokrát umožňuje vyextrahovanie takých liečivých látok, ktoré sa sušením strácajú. V bylinkách nájdeme aj veľa liečivých látok nerozpustných vo vode (takže ich nenájdeme v čaji), ale rozpustných práve v alkohole alebo v oleji. No a samozrejme je to oveľa jednoduchšia a rýchlejšia forma použitia ako čaj.

Ako používať tinktúru? Ako s deťmi? 

Môžeme na pitie použiť čistú tinktúru, pridať ju do vody, čaju, mlieka, či vymiešať s medom alebo sirupom. Obsah alkoholu v tinktúrach je cca. 25 – 50 %(70% pri kapucínke, štetke či propolise). Keď chceme zmenšiť obsah alkoholu, môžeme vliať tinktúru do horúceho čaju a nechať alkohol vypariť.Tinktúra vymiešaná s medom, sirupom či mliekom je tiež prijateľnejšia pre deti.Viem, že niektorí rodičia nechcú dávať deťom žiadny alkohol, ale sú to veľmi malé množstvá a poznám viacerých doktorov, ktorí odporúčajú tinktúry pre deti po dohode s rodičmi. Ja osobne som tiež v detstve dostával bylinkové tinktúry vymiešané so sirupom a veľmi mi chutili, pritom som ostal abstinentom po celý život. Alkohol je pre mňa iba úžasným prostriedkom na uskladnenie liečivých síl bylín.
Naše tinktúry sú veľmi silné– väčšinou v pomere 1:2 – 1:3 (na 1 kg bylín použijeme 2-3 litre alkoholu). Do našich tinktúr používame obilný lieh a čistú vodu priamo s horských prameňov.

Dávkovanie 

Žiaľ nie je možné napísať jedno dávkovanie pre všetkých. Každý sme iný, jedinečný. Každý máme iný problém v tele, pre jedného človeka tej istej hmotnosti zaberie 1 ml tinktúry na deň, pre druhého zase 30 ml. Preto my najradšej používame tinktúry pocitovo – v závislosti od situácie, od toho, ako sa cítime, alebo jednoducho príde pocit, koľko čoho použiť. Síce pri každej tinktúre sme napísali dávkovanie, ale kľudne môžete brať viac/menej, podľa pocitu. Iné množstvá bude potrebovať jogín a iné šofér kamiónu … Naše tinktúry sú veľmi silné – väčšinou v pomere 1:2 – 1:3 (na 1 kg bylín použijeme 2-3 litre alkoholu). 1 ml je približne 20 kvapiek. Čajová lyžička má cca. 5 ml – čo znamená 100 kvapiek. Polievková lyžica má cca. 15 ml – 300 kvapiek.

Pomôcka pri preratávaní kvapiek na mililitre a na lyžičky.1 ml je približne 20 kvapiek. Čajová lyžička má cca. 5 ml – čo znamená 100 kvapiek. Polievková lyžica má cca. 15 ml – 300 kvapiek.

Po kvapkách či lyžičkách?

Veľa ľudí radšej používa tinktúru po kvapkách, preto pri väčšine tinktúr je kvapkátko. Ja som skôr za používanie tinktúr v dávkach farmakopeálnych – teda po lyžičkách (5ml – 100kvapiek), či dokonca lyžicách (15ml – 300 kvapiek). V tomto prípade je praktickejšie jednoducho dať dole nožom kvapkátko. Samozrejme, keď máte akútnejší problém, môžete použiť viac tinktúry.

Skladovanie, trvanlivosť

Na spodku fľaštičky sa môže vytvoriť usadenina, ktorá však nie je závadou. Pred použitím je dobré tinktúru potriasť.Tinktúry je dobré skladovať na tmavom mieste, aby si zachovali svoje vlastnosti čo najdlhšie, ale nemusia byt v chladnicke. Vďaka obsahu alkoholu vydržia veľa rokov a uchovajú si vačšinu svojich liečivých vlastností.

Upozornenie na alergie: takmer každá z našich tinktúr môže obsahovať stopové množstvá inných bylín, ktoré používame. Nakoľko veľa ľudí práve vďaka pitiu mikrodávok extraktov z bylín, na ktoré má alegriu, sa z nej vyliečilo, tak chcel som vás na to upozorniť. Z bylín, ktoré používame, najbežnejšie ľudia majú alergiu na palinu obyčajnú.