top of page
Search

Javorová voda

Javorová miazga už prúdi , dokonca aj na Liptove (22.2.2021).Síce keď sa ochladí tak zrejme vodu to zastaví, ale z dalšim oteplením začne zasa prúdiť.


Najdôležitejšia časť zbieraná z javorov je ich miazga. Je sladšia ako brezová, obsahuje 1 až 3% cukru, niekedy aj viac. Zbiera sa väčšinou vo februári a marci, podľa počasia a miesta, začina prúdiť často 1-3 týždne pred brezovou miazgou.

Podľa kanadských vedcov miazga u javorov začína kvapkať vtedy, keď teploty stúpnu cez deň nad 4 stupne, ale neviem, ako je to u nás, keďže v teplejších oblastiach Slovenska sa denná teplota nad 4 stupne pohybuje väčšiu časť zimy.

Niektorí si mylne myslia, ze z javorov len j. cukrodarný (CZ j. cukrový, A. saccharum), bežný druh v Amerike, ma sladkú miazgu, nie je to však pravda. Výskumy v Poľsku však ukázali, že aj naše javory majú rovnaký obsah cukru.

Najbežnejšou pochutinou vyrábanou z miazgy je javorový sirup. Na liter sirupu je potrebných približne 40 litrov miazgy. Javorový sirup sa získava dlhým zohrievaním miazgy, až pokiaľ sa väčšina vody neodparí. Pre indiánov to bola veľmi dôležitá potravina. Pridávali ju skoro do každého jedla, tak ako Číňania sójovú omáčku a my soľ. Medzi indiánmi vznikali dokonca svojho času vojny o javorové lesy. Dnes je väčšina javorového sirupu falošná, pravý javorový sirup je skutočne veľmi drahý. Keď si ho skúsite pripraviť, pochopíte, prečo je jeho cena taká vysoká.


Miazga z javora jaseňolistého je tiež veľmi sladučká. Tento druh nájdeme v zozname inváznych rastlín ŠOP SR (v roku 2021 ešte pod názvom javorovec jaseňolistý), takže ak ho máte na pozemku, hrozí vám teoreticky pokuta aj cez 3000 eur. Píšem, že „teoreticky“, lebo pochybujem, že by ho policajti vedeli spoznať. Pokutu reálne dostanete asi len v prípade, že na vás niekto podá podnet. Pokiaľ by ochranári chceli znížiť populáciu javorovca, myslím, že by stačilo naučiť deti, ako ho spoznať (najlepšie ešte bez listov, podľa púčikov) a vo februári a v marci by sa tie stromy, ktoré deti nájdu, mohli spíliť a deti by mali za odmenu sladkú živú vodičku, ktorá je ešte navyše liečivá! Získala by na tom nielen naša príroda, ale deti by sa tešili zo sladkej vody, naučili by sa viac vnímať prírodu, pozorovať a spoznávať stromy a bola by to pre nich aj skvelá hra - kto nájde viac j. jaseňolistych . Skúsenosti ukazujú, že boj s inváznymi rastlinami nefunguje. Stále sa rozširujú, preto je podľa mňa načase zmeniť prístup a začať ich využívať.
Viac o miazge, o tom ako ju zbierať, skladovať a o jej vlastnostiach, napíšem čoskoro, zatiaľ však môžete kuknúť na môj minuloročný príspevok o brezovej vode (pri javoroch platí to iste):

https://www.facebook.com/notes/395607374942621/


takto vyzerá pekne zahojená dierka z minuloročného zberu (len prosím, po skončení zbierania do dierky nič nepchajte, strom sám vie najlepšie zahojiť seba.To bol kúsok z mojej pripravovanej knižky o divokých jedlých rastlinách (už je vo fáze finálnych textových uprav a vyberania fotiek, takže snaď v apríli alebo v máji 2021...).

Keď chcete byt medzi prvými, ktorý sa o nej dozvedia, napište na info@divoke.skBartek Dobrodej Krzewiński
1,744 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page